Schweiz

(side 3 af 8)
Katalognr.

3206 A
1936. Pro Patria (Forsvarsmærker), miniark. Annulleret FEUERTHALEN 18.XII.36. AFA: 2.000
Kat.nr.:
308-10
3207 A
1936. Dagligmærke, 5 Centimes, blågrøn (tête-bêche 6-blok). Brev sendt fra BERN 26.II.51 til Langenthal. Signeret FELDKIRCHNAR.
Kat.nr.:
312
3208 A
1938. Aarau Frimærkeudstilling, miniark. Rekommanderet brev sendt fra udstillingen i AARAU 25.9.1938 til København i Danmark. Ankomststemplet KØBENHAVN 30.SEP.38.
Kat.nr.:
334+37
3209 O
1938. 75/50 c. gråsort/rød luftpost i helark.
Kat.nr.:
335
3210 A
1940. Pro Patria, komplet sæt. Rekommanderet brev sendt fra DAVOS DORF 21.III.40. Ankomststemplet HELLERAU 27.3.40. Åbnet af den tyske censur.
Kat.nr.:
374-77
3211 A
1940. Forbundsfest miniark. AFA 5500,-
Kat.nr.:
378
3212 A
1940. Nationalfonden, komplet utakket sæt fra miniark. AFA. 2.400,-
Kat.nr.:
378 **
3213 A
1940. Nationalfonden, komplet utakket sæt fra miniark. Stemplet GENEVE 20.IX.40. Signeret ABT BPP. AFA. 4.500,-
Kat.nr.:
378
3214 A
1940. Nationalfonden, miniark. AFA. 3.000,-
Kat.nr.:
378 **
3215 A
1940. Nationalfonden, miniark. Stemplet BERN 16.VII.40. AFA. 5.500,-
Kat.nr.:
378
3216 A
Kat.nr.:
378
3217 A
1941. Pro Juventute (Vinterhjælp), miniark. AFA: 900
Kat.nr.:
409 **
3218 A
1941. Pro Juventute (Vinterhjælp), miniark. Annulleret ZÜRICH 7.XII.41. AFA: 3400
Kat.nr.:
409
3219 A
1941. Pro Juventute (Vinterhjælp), miniark. Brevkort sendt lokalt i ZÜRICH 7.XII.41. AFA: 3.400,- (for løst mærke).
Kat.nr.:
409
3220 A
1942. Pro Patria (Forbundsfest), miniark. AFA: 800
Kat.nr.:
415 **
3221 A
1942. Pro Patria (Forbundsfest), miniark. Annulleret RÜTLI 1.VIII.42. AFA: 2.400,-
Kat.nr.:
415
3222 A
1942. Pro Patria (Forbundsfest), miniark. Brev afstemplet DIVISIONSSTAB 8 FELDPOST. AFA: 2.400,- (for løst miniark).
Kat.nr.:
415
3223 A
1943. Frimærkejubilæum, luksusark. 4 Hænselsspor på bagsiden. AFA: 900
Kat.nr.:
420 *
3224 A
1943. Frimærkejubilæum, luksusark. Stemplet ZÜRICH 1.III.43. AFA: 700
Kat.nr.:
420
3225 A
1943. Frimærkejubilæum, miniark. Postfrisk og stemplet ZÜRICH 1.III.43. AFA: 1.300,-
Kat.nr.:
421 **
3226 A
1944. Pro Patria, komplet sæt. Rekommanderet brev sendt fra BERN MARZILI 1.VIII.44 til København i Danmark. Åbnet af den tyske censur i München.
Kat.nr.:
433-36
3227 A
1945. 3+7 fr. flerfarvet, Krigsofre, miniark. AFA 1.700,-
Kat.nr.:
447 *
3228 A
1945. Velgørenhed for Krigsofre, miniark. AFA: 1.700,-
Kat.nr.:
447 **
3229 A
1945. Velgørenhed for Krigsofre, miniark. Annulleret ZÜRICH 3.III.45. AFA: 2.000. Attest Werner Liniger AIEP (1990).
Kat.nr.:
447
3230 A
1945. Velgørenhed for Krigsofre, miniark. Rekommanderet brev sendt lokalt i BASEL 3.III.45. AFA: 2.000,- (for løst miniark).
Kat.nr.:
447