Schweiz

(side 1 af 8)
Katalognr.

3156 A
1843. 5 c. sort/grøn i par forfalskning fra Album De Facimiles med officielle forfalskninger udgivet af Philatelist Unionen i Geneve i 1928 i et oplag på kun 500 stk.
Kat.nr.:
3 *
170
3157 A
1888. 50 c. blå tk. 9½. AFA 2800,-
Kat.nr.:
8
3158 A
1849. 4 c. sort/rød forfalskning uden lim fra Album De Facimiles med officielle forfalskninger udgivet af Philatelist Unionen i Geneve i 1928 i et oplag på kun 500 stk.
Kat.nr.:
9 *
170
3159 A
1849. 5 c. sort/rød tangeret i syd. AFA 13000,-
Kat.nr.:
10
850
3160 A
1849. 5 c. sort/rød forfalskning uden lim fra Album De Facimiles med officielle forfalskninger udgivet af Philatelist Unionen i Geneve i 1928 i et oplag på kun 500 stk.
Kat.nr.:
11 *
170
3161 A
1850. 5 rp. blå/sort/rød med vandret fold. AFA 3500,-
Kat.nr.:
15
3162 A
1850. 5 rp. sort/ziegelrot/grå-violetblå. SBK (15IIc) 900 sfr
Kat.nr.:
15
3163 O
1850. 10 rp. gul/sort/rød x 18 opsat efter farver.
Kat.nr.:
16
3164 A
1850. 5 rp. blå/sort/rød med sort rammelinie, lille indklip i højre side. AFA 10000,-
Kat.nr.:
19
3165 O
1851. 5 rp. blå/rød x 20 opsat efter farver/typer i blandet kvalitet.
Kat.nr.:
21
3166 O
1852. 15 rp. rød x 16.
Kat.nr.:
25
3167 A
1854-62. 2 rp. grå. AFA 3.800,-
Kat.nr.:
26
260
3168 A
1854. 2 rp. grå LUX stp. AFA 3800,-+
Kat.nr.:
26
3169 A
1854. 5 rp. orangebrun, tyndt papir med lille tyndhed i øvre højre hjørne. AFA 12000,-
Kat.nr.:
27xy
3170 A
1855-57. 1 fr. grå med gul tråd. AFA 7.000,-
Kat.nr.:
32a
3171 A
1862. Siddende Helvetia, 10 Centimes, blå og 20 Centimes, orange. Brev sendt fra ALTORF 17.FEV.64 sendt til Arona, Italien. Ankomststemplet ARONA 18.FEB.64.
Kat.nr.:
36,37
3172 A
1867. Siddende Helvetia, 15 Centimes, gul. Opfrankeret på helsagskonvolut. Sendt fra HOTTINGEN 10.IV.75. til Weinfelden. Transitstemplet NEUMÜNSTER 10.IV.75 og ankomststemplet WEINFELDEN 10.IV.75.
Kat.nr.:
44
3173 A
1867. Siddende Helvetia, 25 Centimes, grøn. Brev sendt fra ZÜRICH 25.IX.80 til Genova, Italien. Ankomststemplet GENOVA 26.9.80.
Kat.nr.:
45
3174 A
1867. Siddende Helvetia, 25 Centimes, grøn. Opfrankeret på helsagskonvolut. Sendt rekommanderet fra GENÈVE 19.VIII.73 til Bad Wildungen, Tyskland. Ankomststemplet WILDUNGEN 21.8.73.
Kat.nr.:
45
3175 A
1867. 30 c. regnblå. SBK (41b) 350 sfr
Kat.nr.:
46
3176 A
1881. Siddende Helvetia, 10 Centimes, rød, faserpapir. Brev sendt fra FRAUENFELD 10.VII.82 til Glarus.
Kat.nr.:
51
3177 A
1881. 40 c. grå uden stp. garanti. AFA 25000,-
Kat.nr.:
55
3178 A
1881. 50 c. lilla. AFA 4000,-
Kat.nr.:
56
3179 A
1881. 1 fr. guldgul. AFA 9.000,-
Kat.nr.:
57
3180 A
1881. 1 fr. guldgul. Sign. Wenger i Basel m.fl. AFA 9000,-
Kat.nr.:
57