Frankrig

(side 4 af 13)
Katalognr.

2436 A
1936. 50 fr. blå/rosa luftpost. AFA 2700,-
Kat.nr.:
302
2437 A
1936. 10 fr. blågrøn luftpost. AFA 5000,-
Kat.nr.:
315 **
2438 A
1936. 10 fr. blågrøn med perfin: SG.
Kat.nr.:
315
2439 A
Kat.nr.:
315
2440 A
1937. 75 c. rødbrun LUX stp.
Kat.nr.:
331
2441 A
1937. De 4 mærker fra Pexip-blokken. AFA 2600,-
Kat.nr.:
339-42 **
270
2442 A
1937. PEXIP Frimærkeudstilling, miniatureark (beskåret 107 x 123 mm). AFA: 5.000,-
Kat.nr.:
339-42 **
2443 O
1937. PEXIP Frimærkeudstilling, miniatureark. Stemplet PARIS 26.6.37. AFA: 2.700,-
Kat.nr.:
339-42
2444 O
1937. PEXIP miniark. AFA 5000,-
Kat.nr.:
339-42 **
2445 O
1937. Velgørenhedsmærker for museerne, komplet sæt på 2 postkort afstemplet PARIS MUSEE DU LOUVRE 12.10.37.
Kat.nr.:
349-50
2446 A
1937. Velgørenhedsmærker for museerne, komplet sæt. AFA: 2.600,-
Kat.nr.:
349-50 **
2447 A
Kat.nr.:
424
2448 A
1943. Nationalhjælp, komplet sæt i sammentryk. Postfrisk og stemplet. AFA: 2.400
Kat.nr.:
578-82 **
2449 A
1947. Luftpost, 500 Francs, mørkgrøn.
Kat.nr.:
794 **
2450 A
1947. Luftpost, 500 Francs, mørkgrøn. Singlefrankering på rekommanderet luftpostbrev sendt fra PARIS 1.X.47 til Randers i Danmark.
Kat.nr.:
794
2451 O
1949. CITEX i 4-blok inkl. 4 benyttede billetter. AFA 2080,-
Kat.nr.:
867 **
2452 A
1950. Luftpost, 1.000 Francs, sort/violet med nedre marginalnummer. AFA: 1200+
Kat.nr.:
888 **
2453 A
1953. Røde Kors hæfte. AFA 1200,-
Kat.nr.:
992-93
2454 A
1955. Berømte Franskmænd, komplet sæt. AFA: 1.220
Kat.nr.:
1061-6 **
2455 A
1955. Berømte Franskmænd, komplet sæt. AFA: 980
Kat.nr.:
1061-6
2456 A
Kat.nr.:
1061-6
2457 A
1955. Røde Kors, 15+5 Francs, blågrå/rød. 10 mærker i komplet frimærkehæfte. AFA: 3.400,-
Kat.nr.:
1085 **
2458 O
1954. International Frimærkeudstilling i Paris. Helark. Stemplet PARIS 5.JUIN.64. AFA: 1.600,-
Kat.nr.:
1497
2459 O
1954. International Frimærkeudstilling i Paris. Helark. Stemplet PARIS 5.JUIN.64. AFA: 2.000,-
Kat.nr.:
1497 **
2460 O
1964. Luftpost helark. AFA 2000,-
Kat.nr.:
1497 **
270