Danmark, Bogtryk 1

(side 5 af 7)
Katalognr.

202 A
1895. Tofarvet, 8 Øre, 81. Tryk. Brev sendt fra BÆLUM 11.3. til Gandrup Mejeri pr. Nørre-Sundby. Ankomststemplet NØRRE-SUNDBY 11.3. Kuverten er beskåret 1 cm i venstre side.
Kat.nr.:
25B
203 A
1895. Tofarvet, 8 Øre, 81. Tryk. Brev sendt fra BÆLUM 18.10. til Tulsted Gods pr. Skjørping. Kuverten er beskåret 1 cm i venstre side.
Kat.nr.:
25B
204 A
1895. Tofarvet, 8 Øre, 92. Tryk. Brev sendt fra TERNDRUP 14.7.98 til Valsgaard pr. Hobro. Kuverten er beskåret i begge sider.
Kat.nr.:
25B
205 A
1895. 8 øre grå/rød tryk 119 pos. B81-82/91-92 i 4-blok med 2 rette og 2 omv. rm. Udtalelse LN.
Kat.nr.:
25B,y *
206 A
Kat.nr.:
25B,y
207 A
1895. 8 øre grå/rød med stor takningsfejl i syd.
Kat.nr.:
25By
208 A
1902. 8 øre grå/rød vm. III. AFA 3800,-
Kat.nr.:
25C
209 A
1875. Tofarvet, 12 Øre, grå/violet. Indstikskort med 20 stemplede mærker.
Kat.nr.:
26,y
210 A
1875. 12 øre grå/rød pragt stp.
Kat.nr.:
26a
211 A
1875. 12 øre grå/violet i par x 2. AFA 1400,-
Kat.nr.:
26ay **
212 A
1895. Tofarvet, 12 Øre, 31. Tryk. Brev sendt fra FREDERICIA 13.1.02 til Faaborg. Ankomststemplet FAABORG 14.1.02.
Kat.nr.:
26B
213 A
1895. 12 øre grå/rødlilla tryk 28 pos. 51-55/61-65 inkl. pos. 51: Omv. rm.
Kat.nr.:
26B,y
214 A
1875. 25 øre grå/grøn. AFA 1600,-
Kat.nr.:
27 **
215 A
1875-95. 16 øre grå/brun med beskrevne varianter.
Kat.nr.:
27,B
216 O
1875. 16 øre grå/brun tryk 13 og 16 pos. bestemt.
Kat.nr.:
27,y
217 O
1875. 16 øre grå/brun x 70 i blandet kvalitet.
Kat.nr.:
27,y
218 O
1875. 16 øre grå/brun x 84.
Kat.nr.:
27,y
219 A
1895. Tofarvet, 16 Øre, grå/brun, tr. XXI, par på Adressebrev for 1 Kurv 5 Pund, 70 Kvint sendt fra Kjøbenhavn II, 21.12.1895 til Varde.
Kat.nr.:
27B
220 A
1875. 16 øre grå/brun LUX stp.
Kat.nr.:
27y
75
221 A
1875. 20 øre rød/grå x 2.
Kat.nr.:
28 *
222 A
1875. Tofarvet 20 Øre, rød spinkelt tryk/grå, singel på brev sendt fra KJØBENHAVN, 13.6.1879 til Tyskland, oval oxideret.
Kat.nr.:
28
223 A
1875. Tofarvet 20 Øre, rød/grå, single på brev sendt fra KØBENHAVN, 28.7.1881? til Oldenburg, Tyskland.
Kat.nr.:
28
224 A
1875. Tofarvet, 20 Øre, rød/grå (par), tr. 1b, tyk omv. ramme, 8 Øre, grå/rød på privat adressebrev for 1 pakke 4 pund. Sendt fra København.
Kat.nr.:
28
225 A
1875. 25 øre grå/grøn tryk 3 pos. 26-27 i par. AFA 7000,-
Kat.nr.:
29 **
280
226 A
1875. 25 øre grå/grøn tryk 3 pos. 71, let oxideret. AFA 1600,-
Kat.nr.:
29 **